Kam na výlet do okolí

Vánoční strom z Úhořilky do Holandska


29.11.2023

Vánoční strom z Úhořilky do Holandska má i své neočekávané pokračování.

Jak bylo v předchozím článku níže zmíněno, bezprostředně po rozsvícení stromu v Brielle u něho vystoupí se svým programem havlíčkobrodský dívčí pěvecký sbor Primadonky. Avšak zcela neočekávaně jsou v tomto sboru dvě děvčata, která mají kořeny v naší obci. Jde o Klárku a Adélku Findejsovy, dcery Markétky Findejsové (Brodinové), která v Úhořilce vyrostla a má zde rodiče. Můžeme se tak těšit na jejich fotografie přímo z místa dění „Večera světel“.

Vánoční strom byl dle harmonogramu dne 27. 11. 2023 pořezán a přepraven do areálu Technických služeb Havlíčkův Brod. Zde bude naložen na holandský trailer, který ho převeze až na místo jeho instalace, tedy na náměstí Markt v Brielle.


23.11.2023

Vánoční strom z Úhořilky poputuje přes půl Evropy do 1.100 km vzdáleného Holandského Brielle! 

Vánoční sezóna v Holandském Brielle začíná tradičně rozsvícením vánočního stromu. „Večer světel“, jak ho místní v překladu nazývají, se letos koná v pátek 8. prosince. V 19:00 hod. pronese Vánoční projev starosta města Brielle Peter Rehwinkel, po kterém se strom rozsvítí. Pak bude následovat kulturní představení dívčího pěveckého sboru Primadonky z Havlíčkova Brodu. 

Vánoční strom městu Brielle již po šestnácté v řadě věnuje partnerské město Havlíčkův Brod. Každým rokem zaměstnanci města a Technických služeb Havlíčkův Brod vybírají vhodný a dostatečně reprezentativní strom, který ozdobí tamní náměstí. Občané Brielle pak na oplátku přijíždějí na havlíčkobrodské květnové trhy řemesel a přímo na místě pečou a smaží holandské speciality, například koblížky oliebollen, kterými jako poděkování za strom obdarovávají kolemjdoucí. 

Letošní rok je v tomto ohledu pro naši obec rokem naprosto výjimečným, neboť byla pro tento účel vybrána jedle obrovská, která roste v naší obci na pozemku pana Václava Hlaváče. Kácení jedle a její následný transport je plánován na 27. 11. 2023, přibližně od 11:00 hod. Budeme tak mít možnost na vlastní oči vidět poměrně komplikovanou operaci kácení a nakládání tohoto mimořádného stromu přímo v naší obci, těsně před tím, než se vydá na 1.100 km dlouhou cestu Evropou do Holandského Brielle. 

Mezi výše zmíněnými partnerskými městy probíhá spolupráce ve sportovní, kulturní a administrativní oblasti již 38 let. „Večer světel“ pořádá HBBC (Havlíčkův Brod Brielle Committee) spolu se sdružením Brielse Belangen, magistrátem a řadou společností v Brielle, které mimo jiné zajišťují i přepravu stromu a potřebnou mechanizaci pro postavení a ozdobení stromu. (PH)

(Fotografie jsou prozatím ilustrativní z minulých let – zdroj HBBC.NL)

Akce – Havl. Brod

Změna jízdních řádů (od 1. 2. 2025)

IDOS – Jízdní řády